دانستنی های دندان و لثه

مشکلات دهان و دندان امروزه یکی از رایج‌ترین مشکلات مردم در سرتاسر جهان است. البته امروزه با پیشرفت وضعیت بهداشت، میزان فساد و از بین رفتن دندان بسیار کمتر از گذشته است، ولی با توجه به نوع تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری صحیح روش‌های بهداشتی، این معضلات هنوز هم وجود دارد.

۱- برای برطرف کردن ناراحتی‌های دهان، دم کرده زرشک را غرغره کنید. جویدن برگ زرشک، باعث محکم شدن لثه و دندان می‌شود.

۲- اگر پوست تازه گردو را به دندان و لثه بمالید، لثه و دندان را تقویت می‌کند.

۳- توت فرنگی به دلیل داشتن ویتامین C، در درمان بیماری لثه مؤثر است.

۴- جویدن کندر مانند آدامس لثه را محکم می‌کند و بوی دهان را می‌زداید.

۵- خوردن گشنیز برای دهان و دندان بسیار مفید است. هم لثه را سالم می‌سازد و هم جلوی خرابی دندان‌ها را می‌گیرد و درد دندان را بر طرف می‌کند. برای بر طرف کرن درد دندان ۱۰ گرم تخم گشنیز را در چهار لیتر آب بریزید و بگذارید بجوشد تا حجم آن به یک لیتر برسد. آن را کمی سرد کنید و در دهان مزه مزه کنید تا درد دندان برطرف شود.

۶- غوره از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است و در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه‌ها موثر است.

۷- آب پیاز برای دندان‌ درد مفید است. برای تسکین درد باید آب پیاز را روی دندان ریخت و کمی نگه داشت، این عمل را می‌توان با پنبه انجام داد. پیاز لثه‌ها را تقویت می‌‌کند.

۸- برای رفع لق بودن دندان‌ها و تسکین درد آن، سرکه را روزی چند بار در دهان غرغره کنید. سرکه در رفع جرم دندان و التهاب لثه نیز موثر است. به منظور رفع بوی بد دهان و نیز سفیدی دندان‌ها، هفته‌ای یک بار دندان‌های خود را با مسواک آغشته به سرکه مسواک بزنید.

۹- انجیر خشک جوشیده شده در شیر، برای درمان ورم لثه و ورم مخاط دهان مفید است.

۱۰- زردآلو بوی بد دهان را رفع می‌کند.

۱۱- جویدن برگ‌های شاهی تازه، لثه را محکم می‌کند و آنها را سالم نگه می‌دارد.

۱۲- پژوهشگران ژاپنی می‌گویند خوردن مرتب ماست و سایر محصولات غذایی حاوی اسید لاکتیک ممکن است برای بهداشت دهان شما مفید باشد.

۱۳- مصرف مقادیر اندکی از اسیدهای چرب امگا ـ ۳ که به طور معمول در غذاهایی مثل ماهی یافت می‌شوند، برای کمک به برطرف کردن بیماری‌های لثه مفید است. مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه را ۲۳ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد.

۱۴- مصرف پرتقال موجب استحکام لثه‌ها می‌شود.

* نکات قابل توجه درباره لثه و دندان‌ها

* استفاده از خمیر‌دندان‌های حاوی فلوراید، پوششی روی دندان‌ها ایجاد کرده و از آنها در مقابل تاثیرات مخرب اسید و شکر، محافظت می‌کند.

* بعد از مصرف غذاهای اسیدی مثل آب پرتقال، نباید فورا مسواک زد، زیرا به علت تاثیر اسید بر دندان‌ها ، احتمال سایش و پوسیدگی دندان وجود دارد.

* سیگار می‌تواند بیماری لثه را بدتر کند. سیگار سبب کاهش اکسیژن در جریان خون شده و لثه بیمار نمی‌تواند التیام پیدا کند.

سیگار سبب تشکیل پلاک میکروبی بیشتر و پیشرفت سریع‌تر بیماری لثه نسبت به افراد غیر سیگاری می‌شود. بیماری لثه هنوز شایع‌ترین علت از دست رفتن دندان‌ها در افراد مسن می‌باشد.

* چطور از خونریزی لثه پیشگیری کنیم؟

خونریزی از لثه‌ها هنگامی رخ می‌دهد که به درستی دندان‌ها مسواک زده نمی‌شوند یا نخ دندان کشیده نمی‌شود.
برای پیشگیری از این عارضه و سالم نگه داشتن لثه‌ها این نکات را رعایت کنید:
– سیگار نکشید و از اشکال دیگر توتون هم استفاده نکنید، مثل پیپ یا قلیان.
– از مکمل‌های ویتامینی طبق تجویز پزشک استفاده کنید.

– دقت کنید که دندان‌های مصنوعی‌ به درستی در دهان‌تان قرار بگیرند و اندازه شان مناسب باشد و اگر آنها عامل خونریزی و درد هستند، با دندانپزشک‌ در این مورد مشورت کنید.

Leave a Comment

error: Content is protected !!