دشمنی سیگار با دندان

یکی از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان دهان همین سیگارکشیدن است که موجب پوسیدگی بدرنگی و تخریب دندان ها و لثه در ارفارد سیگاری می شود!

استعمال دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان – و به خصوص پوسیدگی دندانی- است. سموم موجود در دود سیگار باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بیماری‌های لثه، لقی دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می‌شود. همچنین به دنبال مصرف دخانیات، بزاق ترشح شده در دهان کاهش می‌یابد.

دود ناشی از سیگار، قلیان، پیپ و جویدن تنباکو سبب بروز زخم، پررنگ شدن و کاهش ارتفاع لثه و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. استعمال دخانیات باعث سرعت در رشد پلاک‌های میکروبی دندانها می‌شود و به‌علت مسکن بودن، عاملی درپیشرفت پوسیدگی‌های دندان به‌شمار می‌آید. از دست رفتن زیبایی دندانها، بوی بد دهان، تغییر رنگ دندانها وتشکیل پلاکهای میکروبی در دهان را می‌توان به عنوان مشکلات اجتماعی -بهداشتی ناشی از مصرف دخانیات نام برد. به دنبال مصرف سیگار میزان ترشح بزاق کاهش می یابد. از آنجا که بزاق نقش کلیدی در شستشوی دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دارد با کاهش ترشح آن ریسک پوسیدگی در دهان فرد افزایش می یابد. این مساله در مورد اطرافیان فرد مصرف کننده نیز صدق می کند و به خصوص می تواند باعث افزایش پوسیدگی دندان های کودکان شود.
سیگار علاوه بر تاثیرات بسیاری که بر سقف دهان که محل دود سیگار است می گذارد و روی دندانها هم آثار مخرب دارد. پوسیدگی دندان، جمع شدن جرم روی دندانها و بیماریهای لثه به میزان زیادی ناشی از رژیم های غذایی حاوی مواد قندی زیاد و عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان است، ولی بیماریهای لثه و بافتهای لثه اطراف دندان در افراد سیگاری به مراتب جدی تر از افراد غیر سیگاری است.
مصرف انواع دخانیات باعث نفوذ مواد حاصل از سوختن تنباکو به ساختار مینای دندان شده و رنگ دندان را تغییر می دهد. بنابراین یکی از عوارض مصرف دخانیات زنگ گرفتگی دندانهاست که به علت نیکوتین و تار موجود در آن می باشد. در کوتاه مدت دندانها به رنگ زرد در می آیند و در مصرف طولانی مدت آن دندانها تقریباً قهوه ای رنگ می شوند.

مصرف دخانیات چگونه بر روی بافت های دهان و دندان اثر می گذارد؟
غالب مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می دانند که مصرف دخانیات باعث بیماری‌های متعددی بر روی نسوج بدن می‌شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز گردد. ولیکن عده‌ای اثرات مخرب سیگار بر روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارند و یا نسبت به آن ناآگاهند. مصرف دخانیات باعث بد رنگ شدن دندان ها، بیماریهای لثه و دندان و لقی دندان‌ها می گردد و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می شود.
چگونه سیگار کشیدن با سرطان ارتباط پیدا می کند؟
غالب مردم نسبت به این مساله که سیگار عامل سرطان ریه و مجاری تنفسی است آگاهند، اما از این که عامل اصلی سرطان های دهان نیز می باشد بی اطلاعند. در سال هزاران نفر به علت سرطان های دهان ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.
لق شدن دندان ها از مهمترین تاثیرات مصرف دخانیات است
دود سیگار حاوی سموم زیادی است که این سموم در همان محل ورود جذب نسج نرم می شوند. با توجه به اینکه معمولاً افراد سیگاری کمتر به بهداشت دندان های خود توجه می کنند، جذب سموم دود سیگار باعث افزایش پوسیدگی دندان ها می شود. ترک سیگار نخستین و مهمترین اقدام برای جلوگیری از آسیب دیدن دندان هاست. زمان ترمیم دندان توسط دندانپزشک بهترین فرصت برای ارائه مشاوره های لازم در خصوص ضررهای سیگار و دخانیات برای دهان و دندان و همچنین راهکارهای ترک دخانیات است و بر همین اساس کارگاه های آموزشی برای دندانپزشکان برگزار می شود.
سیگار، سلامت دهانتان را هم دود می‌کند !!!!
اثرات مخرب سیگار روی سلامتی بافت دهان و دندان را باور ندارند یا نسبت به آن بی‌توجهند. این در حالی است که مصرف دخانیات باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بیماری‌های لثه و دندان و لقی دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان می‌شود. برای دهان و دندان، لثه‌ها در صف مقدم قرار دارند و مصرف تنباکو سلامت آنها را بیش‌ از پیش به خطر می‌اندازد. لثه سالم صورتی رنگ است، قوام سفتی دارد و به دندان چسبیده است. بنابراین اگر در دهانتان لثه‌های قرمز و خونریزی‌دهنده دیدید که به صورت نرم و شل روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند و چسبندگی زیادی به دندان ندارند، باید درباره سلامت لثه‌ها نگران شوید. در واقع لثه‌هایی که با مسواک زدن، نخ کشیدن و در موارد حادتر به صورت خودبه‌خود خونریزی می‌کنند، بیمار هستند. اگر لثه بشدت بیمار شود و چسبندگی خود را به دندان و استخوان از دست بدهد، بین دندان و لثه فاصله‌ای ایجاد می‌شود که به پاکت لثه‌ای موسوم است. مواد موجود در تنباکو، جریان خون را در لثه‌ها کم می‌کند و لثه‌ها را در فقر غذایی و کمبود اکسیژن قرار می‌دهد. به همین دلیل روند ترمیم بافتی لثه‌ها نیز دچار مشکل می‌شود. مجموعه این عوامل منجر به آن می‌شود که سیگاری‌ها ۲ برابر زودتر از افراد دیگر دندان‌های سالم خود را به علت بیماری‌های لثه از دست ‌بدهند.
از آنجا که لثه‌های افراد سیگاری اغلب ملتهب و ناسالم است، روکش‌ دندان‌های آنها هم هیچ‌گاه زیبایی واقعی خود را به دست نخواهد آورد.
جلوی ضرر را از هر جا که بگیرید، منفعت است. هرگز گمان نکنید که چون سال‌های طولانی است سیگار می‌کشید، کنار گذاشتن سیگار به سلامت شما کمکی نخواهد کرد.
حتی کم کردن مقدار سیگار هم کمک‌ بسیار بزرگی است. وضعیت لثه افرادی که روزی یک و نیم پاکت سیگار می‌کشند، ۶ برابر بدتر از کسانی است که هرگز سیگار نکشیده‌اند، حال آن که اگر کسی روزی نیم پاکت سیگار بکشد وضعیت لثه‌های او ۳ برابر بدتر از لثه غیرسیگاری‌هاست.

Leave a Comment

error: Content is protected !!