شما از کدام مسواک استفاده می کنید؟؟؟

اگر این روزها گذرتان به داروخانه افتاده باشد حتما برای انتخاب مسواک مورد نظر خود دچار مشکل شده‌اید. رنگ‌ها، شکل‌ها و انواع مختلفی از مسواک‌ها به بازار عرضه شده‌اند که هر کدام ادعا می‌کنند که بهترین، در نوع خود هستند. یکی از انواع مسواک‌هایی که این روزها زیاد می‌بینیم مسواک‌های برقی هستند. با وجودی که بیش از ۶۰ سال از عمر این مسواک‌ها می‌گذرد اما هنوز هم پدیده جدیدی به حساب می‌آیند.
در حدود سال‌های ۱۹۴۰ اولین مسواک‌های برقی به شکل کنونی در سوییس ساخته شد و حدود ۲۰ سال بعد در آمریکا، این نوع مسواک‌ها با تولید انبوه به بازار فروش عرضه شدند. در این نوع مسواک‌ها قسمت باتری‌دار و یا قسمتی که باید شارژ شود، به‌طور کامل بسته می‌شد تا از نفوذ آب در امان باشد و مشکلی برای مصرف‌کننده پیش نیاید. جالب اینکه در آن زمان، مسواک‌های برقی فقط برای استفاده افرادی بود که توانایی بدنی کمی داشتند و یا ارتودنسی کرده بودند.
● کدام بهتر است؟
بعد از آن تغییرات دیگری در این مسواک‌ها به وجود آمدند و امروزه استفاده از آنها تنها برای افراد خاص نیست و همه افراد با هر سنی که دارند از این نوع مسواک‌ها استفاده می‌کنند. درباره برتری این مسواک‌ها بر مسواک‌های معمولی، بحث‌های زیادی شده‌ است. در گذشته عنوان می‌شد که مسواک‌های برقی بهتر از مسواک‌های معمولی، دندان‌ها را تمیز می‌کنند. اما امروزه دیگر چنین بحثی مطرح نیست. محققان دریافته‌اند که مسواک‌های برقی اثر بهتری در مقایسه با انواع دستی ندارند. آنچه مهم است، نحوه مسواک‌ زدن است و نه نوع مسواک! پس با یک مسواک معمولی هم می‌توان به خوبی دندا‌ن‌ها را تمیز کرد. فقط فراموش نکنیم که باید حداقل روزی ۲ بار و هر بار ۲ دقیقه مسواک کنیم.
● مزایا و معایب
بعضی افراد از مسواک زدن با مسواک‌های برقی لذت می‌برند و همین امر باعث می‌شود زمان بیشتری را به مسواک زدن اختصاص دهند و دفعات آن را بیشتر کنند. در نتیجه بهداشت دهان این افراد بهبود می‌یابد. برای افرادی که توانایی بدنی کمی دارند (مثلا مبتلا به آرتریت هستند) نیز استفاده از این مسواک‌ها، بسیار راحت‌تر و قابل قبول است. یکی دیگر از مزیت‌های مسواک‌های برقی این است که بعضی انواع آنها مجهز به زمان سنج می‌باشند و کمک می‌کند که شخص متوجه شود که چه مدتی دندان‌هایش را تمیز کرده است (مثلا حدود ۲ دقیقه کافی است) اما در کنار این مزیت‌ها، باید به قیمت‌ بالای این نوع مسواک‌ها اشاره کرد که باعث می‌شود عده زیادی نتوانند از آنها استفاده کنند و اما مسواک‌های دستی… هم ارزان هستند و هم به راحتی قابل تحمل می‌باشند. ضمنا بعضی از آنها در قسمت انتهایی، دارای زبان پاک‌کن هستند. همچنین نیازی به باتری و یا شارژ کردن هم ندارند.

Leave a Comment

error: Content is protected !!