مصرف دخانیات باعث بروز سرطان دهان می شود

مصرف دخانیات از مهمترین عوامل بروز سرطان دهان است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پوریا مطهری، عضو هیئت مدیره و نائب رئیس انجمن دندانپزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سینا، پوسیدگی دندان را از مشکلات عمده در این حوزه بیماری‌های دهان ودندان دانست و تصریح کرد: پوسیدگی دندان به عنوان شایع‌ترین بیماری عفونی دهان و دندان مطرح است.

نائب رئیس انجمن دندانپزشکی ایران افزود: این بیماری نه تنها در کشور بلکه در سراسر جهان مطرح بوده که راه‌حل آن مستلزم بکارگیری روش‌های بهتر پیشگیری است که البته در تسریع مراحل درمان نیز بسیار مؤثر است.

مصرف دخانیات از مهمترین عوامل بروز سرطان دهان است

این متخصص آسیب‌شناسی دهان‌، فک‌ و‌ صورت در ادامه سرطان دهان را از وخیم‌ترین بیماری‌های این ناحیه از بدن دانست و تشریح کرد: از مهمترین عوامل ایجادکننده این بیماری، مصرف دخانیات است؛ متأسفانه امروزه شاهد مصرف بی‌رویه دخانیات هستیم که در این بین مصرف قلیان به خصوص در بین جوانان شیوع بیشتری دارد.

فقدان آگاهی از مضرات قلیان در بین جوانان

مطهری، ضمن ابراز تأسف از فقدان آگاهی از مضرات قلیان در بین جوانان بیان کرد: نداشتن آگاهی از خطرات این مواد در جامعه بسیار لمس می‌‌شود، زمانی که عامل ایجاد کننده در برخی بیماری‌های دهان شناخته شده است، پیشگیری و مواجه نشدن با عوامل خطرساز، بهترین راه درمان به شمار می‌آید.

وی با بیان نشانه‌های این نوع سرطان گفت: مخاط ما در حالت طبیعی به صورت یکنواخت با رنگ صورتی است که وجود نواحی سفید رنگ یا زخمی در حفره دهان، حاکی از بروز تغییراتی است که می‌تواند منجر به سرطان دهان شود.

عضو هیئت مدیره و نائب رئیس انجمن دندانپزشکی ایران ضمن تأکید بر اینکه هر نوع حرکتی برای محدود کردن مصرف دخانیات در کشور در کاهش میزان سرطان دهان مؤثر خواهد بود، اظهار کرد: در صورتی‌که میزان تماس با عوامل بیماری‌زا کاهش پیدا کند این نوع سرطان قابل پیشگیری خواهد بود.

این متخصص آسیب‌شناسی دهان‌،فک‌ و‌ صورت در پایان متذکر شد: بهتر است افراد بعد از مشاهده نشانه‌های این بیماری هر چه سریعتر اقدام به درمان کنند، چرا که در این صورت درصد موفقیت‌ در درمان این زمینه بیشتر خواهد بود.

Leave a Comment

error: Content is protected !!