نایت گارد

نایت گارد: وسیله ای است از جنس اکریل نرم و شفاف که با دندانها کاملا تطابق دارد و فرد ان را برای محافظت از دندانها در مقابل برخی عوامل که نام برده میشود در دهان میگذارد.
دندان قروچه( Bruxism ) به معنی سائیدن دندانها بر روی هم میباشد، این عادت معمولا در هنگام خواب بروز میکند ولی در برخی افراد هنگام بیداری نیز وجود دارد. نوعی دیگری از این عادت به صورت فشار دادن دنداها بر روی هم ( Clenching ) می باشد، علل مختلفی در ایجاد این عادات موثرند که از جمله می توان به استرس های عصبی ، مشکلات گوارشی و اختلالات خواب اشاره کرد.
به طور معمول دندانها در طول شبانه روز مدت کمی با هم در تماس هستند و در بقیه ساعات با هم تماس ندارند. همین مسئله باعث میشود زمان لازم برای استراحت دندان ها و بافت نگهدارنده ان ها به دست اید. در افرادی که دندان قروچه دارند مدت زمان تماس دندان ها با یکدیگر در مدت شبانه روز زیادتر میشود از این رو نیروهای وارد به دندان بسیار بیش تر از حد معمول می شود و عوارض مختلفی به وجود می اید، از معمول ترین این عوارض سایش دندان ها بوده که باعث کوتاه تر شدن دندان ها و کندی ان ها می گردد، ترک خوردن و شکستن دندان ها نیز از عوارض دیگر است که در طولانی مدت باعث از دست دادن دندان ها میشود .
از عوارض مهم دیگر اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی میباشد که با درد در ناحیه مفصل و عضلات گیجگاهی و سردرد همراه است.
حساس شدن دندان ها به سرما و بیماریهای لثه و لقی دندان ها نیز میتواند به وجود اید.
متاسفانه اکثر درمانهای دندانپزشکی مانند پرکردگیها، ایمپلنت و حتی روکشهای دندانی و ….. در کسانی که دندان قروچه شدید دارند با شکست مواجه میشود.
از نشانه های دندان قروچه وجود نقاط سایش بر روی دندانها و ایجاد صدای کشیده شدن دندانها بر روی هم موقع خواب و درد و حساسیت عضلات و احساس خستگی عضلات فک و صورت بعد از خواب میباشد.
که با مواجه شدن با این علائم توصیه میشود که به دندانپزشک مراجعه کنید و در صورت تایید پزشک به این امر حتما از نایت گارد استفاده گردد.

Leave a Comment

error: Content is protected !!