نخ دندان مناسب

نخ دندان یک نخ چند رشته‌ای از جنس نایلون یا گاهی تک‌رشته‌ای از جنس تفلون است که برای برداشتن پلاک دندانی و خارج کردن موادغذائی باقیمانده در سطوح مجاور دندانها(فاصله بین دندانها)بکار می‌رود.

۱-شیوه کار با نخ دندان


از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه‌ها به‌وفور یافت می‌شود یک تکه به اندازه تقریبی ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر بریده می‌شود .به طوری که بعد از گره زدن دو سر نخ دندان حلقه‌ای تشکیل شود که این حلقه نخ به درستی در بین انگشتان دو دست قرار گیرد و تسلط کافی به نخ دندان باشد. روش دیگر پیچاندن نخ بدور دو انگشت میانه و گرفتن آن با انگشتهای سبابه و شست است.

حلقه نخ دندان را لای انگشتان به صورتی گرفته که انگشتان شست و اشاره آزاد باشد. بزرگ و کوچک بودن بیش از حد حلقه تسلط را به نخ دندان کمتر می‌کند ازاین رو بعد از مدتی طول نخ دندانی که باید ببریده شود و مناسب اندازه انگشتان باشد به‌دست خواهد آمد.

قرارگیری انگشتان باید به صورتی باشد که فاصله دو انگشت دست بین ۵/۱ الی ۲ سانتیمتر باشد که بهترین موقعیت تسلط بر نخ دندان است و این فاصله را با افزایش و یا کاهش قطر حلقه نخ دندانی که ایجاد شده می‌توان به‌دست آید.

نکته: در استفاده از نخ دندان این است که بعد از تمیز کردن یک ناحیه به ازای هر دندان که تمیز می‌کنید یک انگشت نخ دندان را در بین انگشتانتان چرخانده تا همیشه یک ناحیه تمیز از نخ دندان در بین دو انگشتان قرار گیرد. حلقه بودن نخ دندان این مزایا را دارد که از کل طول نخ استفاده می‌شود حتی نزدیکی‌های محل گره زدن نخ. در صورت چرخش مداوم نخ از انتقال مواد عفونی موجود در بین یک دندان به نواحی مجاور جلوگیری خواهد کرد.

۲-چند نکته فنی در استفاده از نخ دندان

۱- نخ دندان را از یک طرف دیواره دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج می‌شود یعنی نخ دندان یک حلقه کامل لای دو دندان مجاور می‌زند.

۲- نخ دندان حتماً به لثه مجاور دو دندان کشیده شود تا خوب تمیز شود . در اوایل شاید از لثه خون بیاید، ولی پس از مدتی که لثه خوب تمیز شد خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد . در صورت ادامه خونریزی حتماً به دندانپزشک مراجعه شود. احتمالاً دندانها به جرم‌گیری نیازمند خواهد بود.

۳- در صورتی که استفاده از نخ دندان همراه با رشته رشته شدن نخ باشد و یا منجر به پاره شدن نخ دندان گردد ممکن است چند علت داشته باشد: اول پوسیدگی بین دو دندان، دوم وجود جرم در آن ناحیه. البته پرکردگی نامناسب هم باعث پاره شدن نخ دندان خواهد بود که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام نمائید.

۴- بهترین موقع استفاده از نخ دندان در بین مسواک زدن خواهد بود به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کرده و خمیر دندان به خوبی کف کرده، مسواک زدن را موقتا کنار گذاشته و نخ دندان را به‌دست گرفته و پس از استفاده از نخ دندان دوباره مسواک زدن ادامه پیدا می‌کند.

۳-چرا استفاده از نخ دندان مهم است ؟

مزایای استفاده از نخ دندان از همان روز اول استفاده آغاز می‌شود وامتیازات بسیاری برای لثه ودندانهای شما دربردارد، پس هر چه زودتر آغاز کنید بهتر است ! با استفاده از نخ دندان، لثه ودندان‌های شما تمیز تر می‌شوند، زیرا نخ دندان قسمت‌هایی از دهان را که با مسواک قابل دسترسی نیست تمیز می‌کند . حتی اگر در آغاز استفاده احساس ناخوشایندی داشته باشید به این کار ادامه دهید زیرا به زودی تفاوت را احساس خواهید کرد . استفاده از نخ دندان را بخشی از عادات روزمره خود قرار دهید .


طریقه استفاده از نخ دندان

۱- آماده کردن : حدود۵۰سانتی متر از نخ دندان را جدا کرده وآن را دور انگشتان میانی خود بپیچید ،۵سانتی مترآن رابین انگشتان خود باقی بگذارید.

۲- طرز قرارا دادن واستفاده: با انگشتان شست واشاره، نخ دندان را به حالت کشیده وبه آرامی بین دندان هایتان به طرف پایین حرکت دهید .دقت کنید که نخ دندان به طور ناگهانی به لثه هایتان اصابت نکند .

۳- تمیزکردن : نخ دندان را به شکل حرف “C “دور هر دندان بپیچید، سپس آن را به آرامی در کناره هر دندان وزیر خط لثه به بالا وپائین حرکت دهید .برای هر دندان قسمت جدیدی از نخ دندان را استفاده کنید .

۴- مراقبت ویژه : برای تمیز کردن دندان‌ها از یک برنامه پیروی کنید – از دندانپزشک برای مشخص کردن بخش‌هایی از دهان که نیاز به مراقبت بیشتری دارند راهنمایی بخواهید .

کدامیک از انواع مختلف نخ دندان را استفاده کنیم؟


انواع مختلفی از نخ دندان (باموم، بدون موم، وطعم دار )وفلاست‌های مخصوص دندانپزشکی در دسترس هستند، با دندانپزشک در انتخاب هر یک از انواع دندان‌ها مشورت کنید.

استفاده روزانه

نخ دندانهایی satin floss و satin tape برای استفاده روزانه مناسب هستند . نوار دندان نسبت به نخ دندان پهن تر است ومی تواند بین دندان‌ها قرار گیرد


نخ دندان مخصوص

اگر وسایل ارتودنسی یا “بریج” دارید ونمی توانید از نخ دندان‌های معمولی استفاده کنید،بهتر است از نخ دندان‌های مخصوص که دارای قسمت نایلونی مقاوم برای عبور به زیر بریج ووسایل ارتودنسی هستند، استفاده کنید.


مسواکهای بین دندانی

محصولات دیگری که برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها موجودند عبارتند از: مسواکهای بین دندانی که می‌توانند فواصل بین دندان‌ها،وسایل ارتودنسی بریج وایمپلنت را بخوبی تمیز می‌کنند .از دندانپزشک خود برای تشخیص اینکه کدامیک از محصولات بین دندانی برای شما مناسب است راهنمایی بخواهید.

Posted in مقالات | Tags:

Leave a Comment

error: Content is protected !!