چگونه از دندان های کودک خود مراقبت کنیم؟

اصول زیر به شما کمک می کند از دندان های کودک تان مراقبت کنید:

▪ مراقبت را قبل از رویش دندان های کودک شروع کنید

قبل از رویش دندان های کودک، مرتب دهان او را تمیز کنید. پس از هر وعده غذایی با استفاده از یک پارچه یا تکه ای گاز تمیز و مرطوب که دور انگشت پیچیده اید، لثه او را ماساژ دهید. برای خارج کردن بقایای مواد غذایی از دهان کودک از مسواک های انگشتی که از جنس لاستیک نرم هستند، استفاده کنید. با قرار دادن این مسواک ها روی انگشت اشاره به راحتی می توانید دهان کودک خود را تمیز کنید.

وقتی دندان های کودک شروع به رویش می کنند، بلافاصله مراقبت از آنها را آغاز کنید. بسیاری از والدین تصور می کنند مراقبت از دندان های شیری کودک به دلیل اینکه در نهایت با دندان های دایمی جایگزین می شوند، مهم نیست اما این تصور اشتباه است. دندان های شیری فضای لازم برای دندان های دایمی را حفظ و به کودک در جویدن و حرف زدن کمک می کنند. اگر از دندان های شیری به خوبی مراقبت نشود، می پوسند و در نهایت عفونت و آبسه دندان ایجاد می شود. این مشکلات می توانند دندان های دایمی و فضای آنها را تحت تاثیر قرار دهند.

▪ جلوی ایجاد حفره در دندان های کودک را بگیرید

نخستین علامت ایجاد حفره در دندان های کودک، تغییر رنگ و ایجاد فرورفتگی های کوچک در دندان است. خوابیدن کودک در حالی که سینه مادر یا شیشه حاوی شیر (یا بدتر از آن آبمیوه) در دهانش است، عامل اصلی پوسیدگی دندان است. شیشه شیر را برای مدت طولانی در دهان کودک نگذارید به خصوص اگر محتویات آن تمام شده و کودک فقط آن را می مکد. توصیه می شود تا حد امکان پس از رویش دندان های کودک و با صلاحدید پزشک، شیر دادن شبانه به کودک قطع شود. اگر این کار به هر علت مقدور نیست، پس از هر بار شیر خوردن کودکان، مخصوصا شب ها مقداری آب به کودک بدهید. تمیز نکردن دندان های کودک علت دیگر ایجاد حفره در دندان آنهاست.

▪ پس از وعده های غذایی به کودک آب بدهید

بعضی از غذاها به راحتی با خوردن مقداری آب از دندان های کودک شسته می شوند، اما بهتر است هرچه سریع تر کودک را با مسواک آشنا کنید. باید یک مسواک نرم مخصوص کودک تهیه و در اختیار کودک قرار داده شود تا بتواند آن را به دهانش ببرد. از حدود ۱۸ ماهگی که تعداد دنداهای شیری زیاد می شوند، پدر یا مادر باید مرتب دندان های کودک را مسواک بزنند، البته بدون خمیر دندان. تا قبل از این سن، می توان دهان و دندان کودک را با استفاده از مسواک انگشتی (یا همان طور که گفته شد با پارچه یا گاز) تمیز کرد.

▪ پس از ۲ سالگی از خمیردندان استفاده کنید

بعد از ۲ سالگی از خمیردندان بدون فلوراید برای مسواک زدن دندان های کودک استفاده کنید. مقدار خمیردندان نباید از اندازه یک عدس بیشتر باشد. بعد از ۳ سالگی که کودک توانایی خالی کردن محتویات دهان را پیدا می کند، می توانید از خمیردندان های حاوی فلوراید و مخصوص کودکان استفاده کنید. قبل از ۳ سالگی که هنوز کودک نمی تواند محتویات دهان خود را خالی کند، ممکن است خمیردندان حاوی فلوراید را ببلعد که مضر است.

▪ کودک باید مرتب فلوراید دریافت کند

اگر هنوز خمیردندان حاوی فلوراید برای کودکتان تهیه نکرده اید، در هر صورت باید مقدار کافی فلوراید به او برسد؛ زیرا فلوراید نقش بسیار مهمی در پیشگیری از پوسیدگی ها دندان دارد. در این مورد باید با دندان پزشک متخصص کودکان مشورت کنید. معمولا برای کودکان زیر ۳سال عمدتا از وارنیش های فلوراید در مطب های دندان پزشکی استفاده می شود.

▪ کودک را به طور مرتب برای معاینه به مطب دندان پزشک ببرید

همه کودکان باید تا قبل از یک سالگی و نه دیرتر از آن، حداقل یکبار تحت معاینه دندان پزشکی قرار گیرند. توصیه کلی این است که تمام افراد حداقل ۶ ماه یکبار معاینه دندان پزشکی شوند. داشتن یک برنامه منظم برای معاینه های دندان پزشکی می تواند تضمین کننده سلامت دهان و دندان در تمام عمر کودکتان باشد.

Leave a Comment

error: Content is protected !!