دانستنی های دندان و لثه

تیر ۵, ۱۳۹۵

مشكلات دهان و دندان امروزه يكي از رايج‌ترين مشكلات مردم در سرتاسر جهان است. البته امروزه با پيشرفت وضعيت بهداشت، ميزان فساد و از بين رفتن دندان بسيار كمتر از گذشته است، ولي با توجه به نوع تغذيه، عادات غلط و عدم به كارگيري صحيح روش‌هاي بهداشتي، اين معضلات هنوز هم وجود دارد.

۱- براي برطرف كردن ناراحتي‌هاي دهان، دم كرده زرشك را غرغره كنيد. جويدن برگ زرشك، باعث محكم شدن لثه و دندان مي‌شود.

۲- اگر پوست تازه گردو را به دندان و لثه بماليد، لثه و دندان را تقويت مي‌كند.

۳- توت فرنگي به دليل داشتن ويتامين C، در درمان بيماري لثه مؤثر است.

۴- جويدن كندر مانند آدامس لثه را محكم مي‌كند و بوي دهان را مي‌زدايد.

۵- خوردن گشنيز براي دهان و دندان بسيار مفيد است. هم لثه را سالم مي‌سازد و هم جلوي خرابي دندان‌ها را مي‌گيرد و درد دندان را بر طرف مي‌كند. براي بر طرف كرن درد دندان ۱۰ گرم تخم گشنيز را در چهار ليتر آب بريزيد و بگذاريد بجوشد تا حجم آن به يك ليتر برسد. آن را كمي سرد كنيد و در دهان مزه مزه كنيد تا درد دندان برطرف شود.

۶- غوره از نظر طب قديم ايران سرد و قابض است و در درمان ورم مخاط دهان و نرمي لثه‌ها موثر است.

۷- آب پياز براي دندان‌ درد مفيد است. براي تسكين درد بايد آب پياز را روي دندان ريخت و كمي نگه داشت، اين عمل را مي‌توان با پنبه انجام داد. پياز لثه‌ها را تقويت مي‌‌كند.

۸- براي رفع لق بودن دندان‌ها و تسكين درد آن، سركه را روزي چند بار در دهان غرغره كنيد. سركه در رفع جرم دندان و التهاب لثه نيز موثر است. به منظور رفع بوي بد دهان و نيز سفيدي دندان‌ها، هفته‌اي يك بار دندان‌هاي خود را با مسواك آغشته به سركه مسواك بزنيد.

۹- انجير خشك جوشيده شده در شير، براي درمان ورم لثه و ورم مخاط دهان مفيد است.

۱۰- زردآلو بوي بد دهان را رفع مي‌كند.

۱۱- جويدن برگ‌هاي شاهي تازه، لثه را محكم مي‌كند و آنها را سالم نگه مي‌دارد.

۱۲- پژوهشگران ژاپني مي‌گويند خوردن مرتب ماست و ساير محصولات غذايي حاوي اسيد لاكتيك ممكن است براي بهداشت دهان شما مفيد باشد.

۱۳- مصرف مقادير اندكي از اسيدهاي چرب امگا ـ ۳ كه به طور معمول در غذاهايي مثل ماهي يافت مي‌شوند، براي كمك به برطرف كردن بيماري‌هاي لثه مفيد است. مصرف اسيدهاي چرب امگا ۳ احتمال ابتلا به بيماري‌هاي لثه را ۲۳ تا ۳۰ درصد كاهش مي‌دهد.

۱۴- مصرف پرتقال موجب استحكام لثه‌ها مي‌شود.

* نكات قابل توجه درباره لثه و دندان‌ها

* استفاده از خمير‌دندان‌هاي حاوي فلورايد، پوششي روي دندان‌ها ايجاد كرده و از آنها در مقابل تاثيرات مخرب اسيد و شكر، محافظت مي‌كند.

* بعد از مصرف غذاهاي اسيدي مثل آب پرتقال، نبايد فورا مسواك زد، زيرا به علت تاثير اسيد بر دندان‌ها ، احتمال سايش و پوسيدگي دندان وجود دارد.

* سيگار مي‌تواند بيماري لثه را بدتر كند. سيگار سبب كاهش اكسيژن در جريان خون شده و لثه بيمار نمي‌تواند التيام پيدا كند.

سيگار سبب تشكيل پلاك ميكروبي بيشتر و پيشرفت سريع‌تر بيماري لثه نسبت به افراد غير سيگاري مي‌شود. بيماري لثه هنوز شايع‌ترين علت از دست رفتن دندان‌ها در افراد مسن مي‌باشد.

* چطور از خونريزي لثه پيشگيري كنيم؟

خونريزي از لثه‌ها هنگامي رخ مي‌دهد كه به درستي دندان‌ها مسواك زده نمي‌شوند يا نخ دندان كشيده نمي‌شود.
براي پيشگيري از اين عارضه و سالم نگه داشتن لثه‌ها اين نكات را رعايت كنيد:
– سيگار نكشيد و از اشكال ديگر توتون هم استفاده نكنيد، مثل پيپ يا قليان.
– از مكمل‌هاي ويتاميني طبق تجويز پزشك استفاده كنيد.

– دقت كنيد كه دندان‌هاي مصنوعي‌ به درستي در دهان‌تان قرار بگيرند و اندازه شان مناسب باشد و اگر آنها عامل خونريزي و درد هستند، با دندانپزشك‌ در اين مورد مشورت كنيد.

Leave a Comment