دسته: زیبایی ترمیمی

لطفا برای نمایش ویدیو بر روی عکس کلیک کنید

 

 

poster
زیبایی و اصلاح لبخند با کامپوزیت
00:00
--
/
--

داشتن دندانهای زیبا را میتوان گفت کسی نیست که به ان علاقه ای نداشته باشد ، لبخند زیبا اعتماد به نفس را بالا میبرد و بلعکس دندانهای نا مرتب باعث میشود که شخص هنگام خندیدن نا خداگاه دستش را جلوی دهان خود بگیرد و زیاد تمایل به صحبت کردن با افراد دیگر از فاصله نزدیک نداشته باشد ، میتوان دندانها را به روشهای مختلف مرتب کرد ، اولین روش و بی اسیب ترین روش برای مرتب کردن دندانها ارتودنسی میباشد ولی گاهی به دلیل شرایط شغلی و طولانی بودن درمان ارتودنسی ، افراد روشهای دیگر را به ارتودنسی ترجیح میدهند ، حتی گاهی بعد از درمان ارتودنسی اشخاص از درمانهای زیبایی هم استفاده می نمایند زیرا ارتودنسی فقط دندانها را مرتب میکند ولی در رنگ و شکل دندانها  تغییری ایجاد نمی گردد .

از روشهای دیگر زیبایی دندان  میتوان استفاده از لمینیتهای سرامیکی ، روکشهای سرامیکی و کامپوزیت های ونیری  را نام برد ، این سوال پیش می اید که تفاوت اینها با یکدیگر در چیست که به چند تفاوت اشاره می کنیم :

اصولا برای درمانهای زیبایی از روکشهای دندانی استفاده نمی گردد زیرا برای روکش کردن دندان باید تمام سطوح دندان تراش داده شود و ساختار اصلی دندان دستکاری خواهد شد مگر در شرایطی که دندانها درمان ریشه شده باشند و یا قسمتهای زیادی از تاج انها دارای پرکردگی باشند و از استحکام لازم برخوردار نباشند و در این شرایط برای حفظ دندانها در مقابل شکستگی میتوان از روکشهای دندانی استفاده نمود که بیشتر برای درمان زیبایی از روکشهای تمام سرامیکی یا زیرکونیا استفاده میشود.

روشهای دیگر لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر میباشد  ، در این روش فقط سطح بیرونی دندانها به مقدار خیلی کم  ( در حد چند میکرون ) تراش داده میشود و بجای لایه برداشته شده ، لایه ای نازک چسبانده میشود که این لایه همانطور که  گفته  شد میتواند از جنس پرسلن باشد که اصطلاحا  سرامیک  نامیده میشود و یا کامپوزیت ونیر ، در هر دو روش میتوان رنگ دندانها را به انتخاب خود بیمار تغییر داد و از سفید سفید تا رنگهای تیره تر حق انتخاب وجود دارد و همچنین تغیراتی در اندازه و شکل دندانها هم میتواند اعمال شود، لمینیت و کامپوزیت  نیز با یکدیگر تفاوتهایی دارند اولین تفاوت  انها  تغییر رنگ کامپوزیت میباشد، کامپوزیت ها تغییر رنگ میدهند و با مصرف مواد غذایی رنگی مانند اب میوه های رنگی ، چای ، قهوه و غیره رنگ کامپوزیت تغییر کرده و تیره تر خواهد شد و برای بر طرف کردن این تغییر رنگ باید به دندانپزشک مراجعه گردد و پالیش انجام شود که مدت زمان ان بسته به  میزان مصرف مواد رنگی متغییر است ولی بطور میانگین هر ۱ تا ۲ سال یکبار پالیش دندانها لازم میباشد، ولی در لمینیتهای سرامیکی هیچ وقت تغییر رنگ حاصل نمیشود و حتی بعد از گذشت چند سال لمینیتها مثل روز اول درخشنده و شفاف خواهند بود.

تفاوت بعدی در قابلیت ترمیم انهاست ، کامپوزیت اگر دچار لب پریدگی و شکستگی گردد با گذاشتن وقت کم و مراجعه به دندانپزشک میتوان انرا ترمیم کرد ولی در لمینیت سرامیکی قابلیت ترمیم وجود نداشته و باید تعویض شود ولی لازم به ذکر است که لمینیت ها مخصوصا از نوع ایمپرس فشارهای جویدن را تا حد خیلی بیشتری تحمل مینمایند و به سادگی دچار شکستگس و لب پریدگی نخواهند شد.

شاید این نکته ذهن افراد را مشغول کند که ایا با انجام این کار عمر دندانها کم میشود،همانطور که گفته شد مقدار تراش از مینای دندان بسیار کم بوده و فقط از سطح بیرونی دندان ها خواهد بود و اگر فرد بهداشت دهانی و دندانی را رعایت نماید میتوان گفت تاثیری در عمر دندان ندارد .

تفاوت دیگر لمینیت سرامیکی با کامپوزیت در میزان تراش مینای دندان میباشد ، در کامپوزیت مینای دندان تراش داده نمیشود ولی در لمینیت سرامیکی بین ٥ تا ٧ دهم میلیمتر از مینای دندان تراش داده میشود، بطور کلی بیشتر برای دندانهایی که دارای پوسیدگی میباشند و مینای دندانها قبلا دستکاری شده است لمینیت سرامیکی توصیه میگردد.

دندانپزشک زیبائی قبل از آنکه بخواهد هر کاری بر روی تعدادی از دندانها ی جلو انجام دهد،در اغلب موارد یک مشاوره طرح لبخند با بیمار انجام می دهد.دندانپزشکی زیبایی ارائه اعتماد به نفس به مراجعه کننده است.از این رو اگر نتایج درمان خود خشنود باشید باید توجه مخصوص به طراحی هنری لبخند داشته باشید.به طور کلی سه نوع اساسی طرح لبخند وجود دارد.

۱ـ لبخند عاقلانه

در این نوع لبخند دندانها در یک خط عرضی مستقیم قرار می گیرد.این نوع لبخند نشاندهنده هوش و بلوغ است.با این نوع لبخند تاکید بر عرض یک سوم پائینی صورت بیشتر می شود.هنگامی که دندانها در دهان رویش می یابند .طول دندانها به یک اندازه نیستند ولی وقتی سن بالا می رود و لبه دندانها سائیده شده و اندازه آنها یکسان می شود.از این رو معمولا دندانهای یک اندازه مترادف با بلوغ ،عقل و خبرگی می دانیم.

در هنگام مشاوره طراحی لبخند ،دندانپزشک زیبایی با تجربه ،تمامی این عوامل را در نظر خواهد گرفت.او به شما طرح لبخند ویژه ای را پیشنهاد خواهد کرد.یک دندانپزشک زیبایی خوب ممکن است با نظر شما راجع به طرح لبخند،مخالفت کند و آن را به شما بگوید ولی تصمیم نهایی به عهده شماست.نهایتا این شما هستید که باید از لبخند خود راضی باشید.

۲-لبخند جوانی

این نوع لبخند گوناگونی های بیشتری دارد.از آنجایی که دو دندان جلو در ابتدا بلند تر از بقیه هستند و پس از آن به مرور زمان سائیده شده و در سطح بقیه دندانها قرار می گیرد ،معمولا دندانهای جلوی بلندتر مترادف با جوانی و احساس ارزیابی می شود.بنابر این در این نوع لبخند،دو دندان جلو به طور مشخص بلند تر از دو دندان کنار خود هستند.

این نوع طرح لبخند نشاندهنده جوانی و بی باکی است .همچنین می تواند نشاندهنده گرمی و صمیمیت باشد .با این طرح لبخند به طور معمول جهت نگاه دیگران به یک سوم میانی صورت شخص جلب می شود و بینی و چانه در معرض دید قرار می گیرد.در کسانی که لبهای برجسته دارند این نوع لبخند جالب به نظر می رسند

۳- لبخند اسپرت

این نوع طرح لبخند بین دو نوع طرح لبخند قبلی است.دو دندان جلو بلند تر از دندانهای کناری است.این لبخند نشاندهنده غیر جدی بودن و غیر رسمی بودن است .در حقیقت نه به جدیت لبخند اولی و نه به بی باکی لبخند جوانی است.

عواملی که بر روی طرح لبخند مؤثر است:

۱ـ شکل صورت :مهمترین عامل در ارزیابی طرح لبخند است.کسی که صورت درازی دارد باید بر روی عرض تاکید کرد تا ظاهری متناسب به دست آورد.کسی که در قسمت میانی صورت ظاهری جذاب دارد باید تمرکز را بر این قسمت بیشتر نماید.

۲ـ انتظارات شخص: می خواهید در نظر دیگران چگونه جلوه کنید در لبخند عاقلانه ظاهری معقول تر و باهوش تر پیدا می کنید لبخند جوانی به شما ظاهری پرانرژی تر و بی باک تر می دهد.

۳ـ سن: می خواهید چند ساله به نظر برسید.هنگامی که دو دندان جلوی شما بلند تر باشد جوانتر به نظر می رسید.همچنین دندانهای سفید تر باعث جوانتر به نظر رسیدن شما می شود.بر عکس دندانهای در یک سطح و با رنگ گرفته تر باعث بالا رفتن سن شما خواهد شد.

امروزه میزان آگاهی افراد جامعه در زمینه تاثیر ظاهر دندانها در روابط فردی و اجتماعی بسیار بالا رفته است.میزان مراجعین دندانپزشکان برای زیبا سازی دندانها روز به روز بیشتر می شود.درمانهای دندانپزشکی زیبایی بر خلاف تصورات اولیه ، درمانهای لوکس و خاص افراد مرفه جامعه نیست و در بسیاری از موارد تاثیر فوق العاده ای در اعتماد به نفس شخص و بهبود وضعیت روحی و روانی او و نهایتا افزایش بهره وری شخص در اجتماع دارد.

بلیچینگ میتوان گفت کم اسیب ترین روش برای تغییر رنگ دندانها میباشد، این تغییر رنگ در دندانهای مختلف با پایه رنگی متفاوت بطور یکسان نمیباشد.
مواد و یا خمیر دندانهای متنوعی در دسترس مردم برای این کار وجود دارد که متاسفانه خیلی از انها نه تنها تغییری ایجاد نمیکنند بلکه ایجاد خراشهایی بر روی سطح مینای دندان بوجود اورده و باعث اسیب به ان میگردد.
شما نباید انتظار تغییر رنگ خیلی زیادی در بلیچینگ داشته باشید و ان تغییر رنگ زیاد در نتیجه درمانهای زیبایی میباشد .
استفاده از مواد استاندارد توسط دندانپزشک مناسب ترین روش برای این عمل میباشد.
با پیشرفت تکنولوژی این روزها میتوانیم از لیزر نیز برای سفید کردن دندانها استفاده کنیم که به مراتب تغییر رنگ دندان بیشتر از روشهای سنتی میباشد.

هنگامی که دندان دچار پوسیدگی میشود انرا ترمیم میکنند، برای تشخیص پوسیدگی شما باید هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه فرمایید تا در مراحل اولیه پوسیدگی کنترل گردد، ابزار و روشهای متفاوتی برای تشخیص پوسیدگی وجود دارد که از جمله میتوان معاینه با ابزاری به نام سند اشاره کرد این ابزار نوک تیزی دارد و دندانپزشک با فشار دادن بر روی مینای دندان متوجه میشود که چه قسمتهایی دچار پوسیدگی گشته است، ولی در این روش پوسیدگیهای بین دندانی قسمت خلف ( عقب ) را نمیتوان پیدا کرد و در نتیجه پزشک برای بیمار عکسهای بین دندانی تجویز میکند. روشهای دیگری هم از جمله استفاده از قرصهای تشخیص پوسیدگی و غیره نیز وجود دارد .
بعد از تشخیص پوسیدگی دندانپزشک قسمت پوسیده را بر میدارد و با موادی بنام کامپوزیت ( مواد ترمیمی رنگ دندان ) و یا امالگام ( مواد ترمیمی برنگ فلز ) ان قسمت را پر میکند که در نواحی مختلف دندان و نسبت به میزان پوسیدگی استفاده از هر یک از این مواد به بیمار توصیه میگردد.

دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای است که به بهبود عملکرد و ظاهر دندان‌های فرد می‌پردازد.دندانپزشکی، آمیزه‌ای از هنر و علم است که باعث ایجاد زیبایی ظاهری (زیبایی شناسی)، سلامت دندان‌ها و سایر زمینه‌های مرتبط می‌شود. بنابراین در لفظ کلمه، همهٔ دندانپزشکان در تلاشند تا ظاهر افراد را زیبا سازند. در نتیجه لفظ دندانپزشکی زیبایی دیگر کاربرد ندارد زیرا آنها در پی تبلیغ، فروش محصولات و صرفا فقط زیبایی هستند. انجمن دندانپزشکان آمریکا این رشته را به عنوان رشته‌ای رسمی در زمینهٔ دندانپزشکی نمی‌پذیرد با این حال، بسیاری از دندانپزشکان، به خصوص در آمریکا و غرب، با انتخاب این شاخه، در کارهای تجاری و تبلیغاتی فعالیت می‌کنند. البته دو تخصص وجود دارد که رابطهٔ تنگاتنگی با دندانپزشکی زیبایی دارد و توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا(ADA) به رسمیت شناخته شده و آن هم تخصص‌های ارتودنسی و پروتزهای دندانی (Prosthodontists) است که تحصیل در هر کدام از این رشته‌ها نیاز به مدرک دندانپزشکی عمومی دارد و میانگین سه سال طول می‌کشد.

žدندان های قدامی هر فرد، طرح لبخند او را تشکیل می دهند. فردی که دندانهای جلوی دهانش فاصله دار یا نامنظم، بدرنگ و لکه دار، کج و نا مرتب، شکسته و یا لب پریده و زیاده از حد بلند یا کوتاه باشد، می تواند با اصلاح این ‏نواقص، ظاهری جذاب و لبخندی زیبا و اعتماد بنفس بیشتری را تجربه کند. در واقع اصلاح طرح لبخند راهی است برای به دست آوردن اعتماد بنفس بیشتر.

انواع لبخند

از مهمترین انواع لبخند می توان به لبخند جوانی، لبخند عاقلانه و لبخند اسپرت اشاره کرد.

žدر لبخند جوانی معمولا دندانهای قدامی بلندتر، مترادف با جوانی و احساس ارزیابی می شود. بنابراین در این نوع لبخند، دو دندان جلو به طور مشخص بلند تر از دو دندان کنار خود هستند.

žاین نوع طرح لبخند نشاندهنده جوانی و بی باکی است . در کسانی که لبهای برجسته دارند این نوع لبخند جالب به نظر می رسند.

لبخند عاقلانه

žدر این نوع لبخند دندانها در یک خط عرضی مستقیم قرار می گیرند.این نوع لبخند نشان دهنده هوش و بلوغ است. هنگامی که دندانها در دهان رویش می یابند طول دندانها به یک اندازه نیستند ولی وقتی سن بالا می رود، لبه دندانها سائیده شده و اندازه آنها یکسان می شود. از این رو معمولا دندانهای یک اندازه را مترادف با بلوغ ،عقل و خبرگی می دانیم.

žو لبخند اسپرت که این نوع طرح لبخند بین دو نوع طرح لبخند قبلی است. دو دندان جلو بلند تر از دندانهای کناری است. در این نوع لبخند گرمی وطراوت را می توان مشاهده کرد. در حقیقت این نوع لبخند نه به جدیت لبخند عاقلانه و نه به بی باکی لبخند جوانی است.

žاصلی ترین درمان های زیبایی مورد نیاز عبارتند از

žترمیم کامپوزیت

žترمیم کامپوزیت ونیر

žلامینیت

žتصحیح رنگ دندان ها

žسفید کردن دندان ها (بلیچینگ)

žردیف کردن دندان ها

žبستن فاصله دندان ها

žدرمان نقایص مینای دندان

žاصلاح زشتی لثه ها

žروکش هایFull Ceram

žپرکردگی های inlay و onlay

error: Content is protected !!